Studia

Studia informatyczne – kierunek i wymagania

informatyka

Kierunek informatyki to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie obejmujące różnorodne dziedziny nauk ścisłych i technicznych. Rocznie w trakcie rekrutacji na uczelnie proponują studia tego kierunku do przyjęcia przyjmuje się tysiące studentów z całego kraju. Rekrutacja na ten rok rozpocznie się 16 stycznia 2023 r. i będzie trwała do 31 października 2023 r. Aby maksymalnie skorzystać z korzyści płynących ze studiowania informatyki, warto odpowiednio wcześnie przygotować się do procesu rekrutacyjnego. Przeczytaj artykuł i poznaj wymagania na tym kierunku.

Opis kierunku

Studenci zdobędą szerokie, specjalistyczne umiejętności w zakresie algorytmiki, programowania, baz danych, systemów i sieci komputerowych, technologii internetowych oraz projektowania systemów informatycznych. Nauczą się oni jak tworzyć wydajne i bezpieczne aplikacje z zakresu Internetu czy rozwiązań mobilnych, jak przechowywać i przetwarzać dane oraz jak stosować narzędzia do tworzenia interfejsów użytkownika. Uczniowie poznają także metody i techniki stosowane do projektowania systemów informatycznych oraz sposoby ich optymalizacji pod względem wydajności i bezpieczeństwa.

Informatyka – specjalności na studiach

Kształcenie w dziedzinie informatyki coraz częściej oferuje studentom szeroki wybór specjalizacji i ścieżek edukacyjnych. Popularne specjalności tych studiów to między innymi: bazy danych, administracja systemów informatycznych, budowa aplikacji internetowych, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, e-commerce, informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem, inżynieria systemów oraz programowanie.

Sprawdź też: Automatyka i robotyka.

Informatyka – jakie są wymagania na tym kierunku?

Obecnie na rynku edukacyjnym można zauważyć ogromną konkurencję wśród aplikujących na studia. W 2021 roku, ponad 36 tysięcy kandydatów starających się o przyjęcie na stacjonarne studia było największym wyzwaniem dla uczelni i sprawiło, że sam proces rekrutacji stał się jeszcze trudniejszy. Aby skutecznie przejść proces rekrutacji, aplikanci muszą wykazać się wybitnymi wynikami maturalnymi. Poza tym aby mieć szanse na swoje marzenia o dalszej edukacji potrzebne są również dodatkowe umiejętności, jak np. znajomość jednego lub więcej języków obcych, dobra znajomość komputerów oraz odpowiednie cechy charakteru.

Na kierunku informatyka najczęściej wymagane są znakomite wyniki matury z:

  • języka polskiego,
  • informatyki,
  • matematyki,
  • języka obcego,
  • fizyki,
  • chemii.

Aby mieć pewność, że proces rekrutacji na uczelnię będzie zakończony sukcesem, należy zdać maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów, które są brane pod uwagę w procesie rekrutacji na studia. Wymagania mogą być różne na poszczególnych placówkach – dlatego ważne jest sprawdzenie ich na stronach internetowych szkół wyższych i konkretnych kierunków, by się upewnić, że spełniamy wszystkie wskazane wymagania.

Czytaj też: Matematyka stosowana.

Praca po studiach informatycznych

Absolwenci informatyki są bardzo poszukiwani na rynku pracy, dzięki swym unikalnym umiejętnościom i wiedzy. Mogą oni znaleźć zatrudnienie jako programiści, testerzy, graficy lub administratorzy sieci. Programiści mogą wykonywać różne rodzaje prac, takich jak tworzenie oprogramowania, tworzenie stron internetowych, implementacja DevOps, projektowanie aplikacji front-end/back-end.

O mnie

Teksty

Cześć! Mam na imię Robert i moją największą pasją jest świat informatyki oraz nowych technologii. Nieustannie zgłębiam wiedzę na temat najnowszych rozwiązań sprzętowych i programistycznych, śledzę premiery innowacyjnych produktów. Zajmuję się programowaniem, sztuczną inteligencją oraz cyberbezpieczeństwem, które to dziedziny są dla mnie niezwykle fascynujące i chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami.