Studia

Ile trwają studia?

studia

Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie i trwają najczęściej od 3 do 4,5 roku. Po ukończeniu takich studiów absolwenci otrzymują dyplom licencjata lub inżyniera. Studia drugiego stopnia (magisterskie) to zazwyczaj kontynuacja poprzedniego wykształcenia i trwają od 1,5 do 2 lat lub dłużej – od 4,5 do 6 lat (studia jednolite). Ostatecznym rezultatem tych studiów jest otrzymanie dyplomu magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego dyplomu np. lekarza, lekarza weterynarii czy magistra inżyniera architektury. Sprawdź w naszym artykule, ile dokładnie trwają studia na konkretnych kierunkach!

Ile trwają studia I stopnia?

Studia pierwszego stopnia są przeznaczone dla osób, które ukończyły szkołę średnią i posiadają świadectwo dojrzałości. Zazwyczaj trwają od trzech do czterech i pół roku (sześć do dziewięciu semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Ukończenie studiów I stopnia stwarza możliwość podjęcia nauki na studiach magisterskich.

Czytaj też: Jaki kierunek studiów wybrać?

Ile trwają studia II stopnia?

Studia II stopnia, które dają absolwentom możliwość uzyskania tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera, są skierowane do osób posiadających wykształcenie wyższe minimum licencjackie lub inżynierskie. Trwają one od 1,5 roku do 2 lat (3-4 semestry). Po ukończeniu tego typu studiów absolwenci mają również możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie.

Ile trwają studia jednolite magisterskie?

Program studiów jednolitych magisterskich skierowany jest do absolwentów szkół średnich po otrzymaniu świadectwa dojrzałości. Program ten oferuje możliwość zdobycia dyplomu magistra w czasie od 4,5 do 6 lat (9-12 semestrów). Po zakończeniu studiów uzyskuje się tytuł magistra oraz nabywa specjalistyczne umiejętności i wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu. 

Ile trwają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to idealny sposób na kontynuowanie edukacji po ukończeniu studiów i zdobycie nowych umiejętności. Program studiów podyplomowych charakteryzuje się czasem trwania od 2 do 4 semestrów akademickich, w zależności od stopnia trudności tematyki oraz ustalonych celów. Zazwyczaj program obejmuje szereg wykładów, seminariów i ćwiczeń praktycznych, podczas których student ma okazję poszerzyć swoje horyzonty i stać się bardziej kompletnym fachowcem. 

Ile trwają studia doktoranckie?

Studia doktoranckie to dłuższy proces, który wymaga wiedzy, badań i determinacji. Zazwyczaj trwają od czterech do ośmiu semestrów, jednak czas trwania zależy głównie od rodzaju prowadzonych badań oraz stopnia skomplikowania pracy. 

Czas trwania studiów na popularnych kierunkach

KierunekStudia I stopniaStudia II stopniaStudia jednolite
Administracja3 lata2 lata
Architektura4 lataod 1,5 do 2 lat6 lat
Architektura wnętrz3 lata2 lata
Bezpieczeństwo wewnętrzne3 lata2 lata
Budownictwo3,5 do 4,5 rokuod 1,5 do 2 lat5 lat
Dietetyka3 do, 3,5 rokuod 1,5 do 2 lat
Ekonomia3 lata2 lata
Elektroradiologia3 lata2 lata
Filologia angielska3 lata2 lata
Finanse i rachunkowość3 lata2 lata
Kierunek lekarski6 lat
Kosmetologia3 lata2 lata
Logistykaod 3 do 4 latod 1,5 do 2 lat5 lat
Mechanika i budowa maszynod 3,5 do 4 latod 1,5 do 2 lat5 lat
Mechatronikaod 3,5 do 4 latod 1,5 do 2 lat5 lat
Pedagogika3 lata2 lata
Pielęgniarstwo3 lata2 lata
Położnictwo3 lata2 lata
Prawo5 lat
Psychologia3 lata2 lata5 lat
Ratownictwo medyczne3 lata
Stosunki międzynarodowe3 lata2 lata
Wzornictwood 3 do 4 latod 1,5 do 2 lat
Zarządzanie3 lata2 lata
Zarządzanie i inżynieria produkcjiod 3 do 4 latod 1,5 do 2 lat
O mnie

Teksty

Cześć! Mam na imię Robert i moją największą pasją jest świat informatyki oraz nowych technologii. Nieustannie zgłębiam wiedzę na temat najnowszych rozwiązań sprzętowych i programistycznych, śledzę premiery innowacyjnych produktów. Zajmuję się programowaniem, sztuczną inteligencją oraz cyberbezpieczeństwem, które to dziedziny są dla mnie niezwykle fascynujące i chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami.