mechatronika
Studia

Mechatronika studia – opis kierunku

Studia na kierunku mechatronika oferują studentom szerokie spektrum wiedzy z dziedziny inżynierii oraz technologii. Program studiów obejmuje zarówno automatykę i robotykę, budowę i eksploatację maszyn, elektronikę, informatykę, jak również mechanikę. Każdy z tych obszarów zawiera duży zakres tematyki i może być wykorzystany do tworzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Sprawdź dokładny opis kierunku w naszym artykule!

Terminy rekrutacji

W dniu 1 marca 2023 roku rozpocznie się rekrutacja na uczelnie prowadzące studia na kierunku mechatronika, a zakończy się 30 października tego samego roku. 

Opis kierunku

Studia z zakresu mechatroniki są skonstruowane w taki sposób, aby student mógł pozyskać interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności na temat inżynierii informatycznej i telekomunikacji, sztucznej inteligencji, programowania i sterowania. Studenci uczą się projektowania i wdrażania nowoczesnych systemów oraz urządzeń mechatronicznych, takich jak roboty przemysłowe, podsystemy linii produkcyjnych czy specjalistyczna aparatura medyczna.

Kształcenie trwa zwykle od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia), po czym otrzymuje się dyplom inżyniera lub magistra inżyniera. Jeśli nie możesz się zdecydować na dziedzinę, w której chcesz się kształcić, podpowiadamy jaki kierunek studiów wybrać!

Specjalności

Kierunek mechatroniki jest bardzo popularny wśród studentów ze względu na różnorodne ścieżki kształcenia, które są dostępne dla nich. Studenci mogą wybrać spośród specjalności takich jak automatyka i robotyka, automatyka i sterowanie, inżynieria medyczna, konstrukcja broni i amunicji, konstrukcje inteligentne, mechatronika pojazdów, mechatronika przemysłowa czy mikromechanika.

Wymagania

Proces rekrutacji na studia w roku 2023/2024 na kierunku mechatroniki wiąże się zazwyczaj z udokumentowaniem wyników w następujących przedmiotach: chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski oraz matematyka. Wymagania te mogą różnić się między poszczególnymi uczelniami oraz trybami studiowanych kierunków – szczegółowa lista wymagań dla każdego uniwersytetu dostarczona jest na stronie internetowej lub podana jest bezpośrednio przez osoby odpowiedzialne za rekrutację.

Ceny

Studia na kierunku mechatronika można podzielić na dwie główne grupy: stacjonarne i niestacjonarne. Te pierwsze są bezpłatne i dostępne wyłącznie w uczelniach publicznych. Studia niestacjonarne dostępne są zarówno w uczelniach publicznych, jak i niepublicznych, ale w tym przypadku będziemy musieli liczyć się z opłatami związanymi ze studiami.

Praca po studiach

Absolwenci mechatroniki mogą znaleźć zatrudnienie w szerokim zakresie dziedzin, takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy czy AGD. Z powodzeniem można wykorzystać wykształcenie w produkcji precyzyjnej mikro i nanosystemów oraz obszarach technologicznych, gdzie konieczny jest interdyscyplinarny podejście do procesu tworzenia. Osoby z dyplomem z mechatroniki mogą również być ekspertami specjalizującymi się w automatyzacji maszyn i procesów produkcyjnych, a także analitykami systemowymi.

Czytaj też: Studia informatyczne – kierunki i wymagania.