Kierunek mechanika i budowa maszyn to szerokie studia inżynierskie lub magisterskie, które obejmują m.in. zagadnienia z mechanicznego projektowania maszyn, konstrukcji maszyn oraz mechaniki płynów. Dowiedz się, jaką pracę można podjąć po tych studiach oraz jakie są wymagania rekrutacyjne!
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które oferują studia na kierunku mechanika i budowa maszyn potrwa w 2023 roku od 1 marca do 27 października.
Nie masz jeszcze podjętej decyzji? Podpowiadamy, jaki kierunek studiów wybrać!
Uczelnie
Studia na kierunku lub specjalności mechanika i budowa maszyn są dostępne w 42 uczelniach, w tym 39 publicznych i 3 prywatnych. Można je podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Czas trwania studiów I stopnia wynosi od 3,5 do 4 lat, a II stopnia od 1,5 do 2 lat. Zakończenie edukacji wiąże się z otrzymaniem dyplomu inżyniera lub magistra inżyniera.
Sprawdź też: Automatyka i robotyka.
Opis kierunku
W ramach kształcenia studenci mają szansę poznać budowę i działanie maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych. Poza tym nabywają wiedzę dotyczącą tworzenia i eksploatacji tego typu sprzętu z zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz projektowania na jego podstawie. Dzięki temu studenci rozwijają umiejętności, które przygotują ich do pracy w branży produkcyjnej. Ponadto mają możliwość praktycznego wykorzystania uzyskanej wiedzy, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach.
Specjalności
Kierunek mechanika i budowa maszyn jest dziś bardzo zróżnicowany, oferując studentom wiele różnych specjalności i ścieżek edukacji. Studenci mogą wybrać specjalizacje takie jak konstrukcja maszyn i urządzeń, maszyny inżynieryjno-budowlane i drogowe, mechanika konstrukcji i materiałów, mechanika stosowana, mechatronika, pojazdy samochodowe i specjalne oraz pojazdy szynowe. Szeroki wachlarz możliwości umożliwia studentom poszerzyć swoją edukację o nowe doznania techniczne lub skupić się wokół bardziej szczegółowych aspektów danego tematu. Zajęcia obejmują nie tylko proces tworzenia systemu mechanicznego na podstawie założeń technicznych ale także metody obliczeń statycznych oraz dynamicznych dotyczących budowy maszyn. Co więcej studenci uczestniczą także w symulacji instalacji mechanicznych oraz ich programowaniu.
Wymagania
Proces rekrutacyjny na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn i jego szczegółowe wymagania ustalane są indywidualnie przez daną uczelnię. Najczęściej wymagane przedmioty maturalne to:
- chemia,
- język obcy,
- fizyka, informatyka,
- język polski,
- matematyka.
Sprawdź też: Ile trwają studia?
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn oferowane są przez wiele uczelni publicznych w całej Polsce. Wszystkie te studia są bezpłatne, więc można je ukończyć bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat. Niestety, za studia niestacjonarne lub na uczelniach niepublicznych trzeba zapłacić. Ceny zależą od prestiżu uczelni i typu studiów – ceny mogą wahać się od 4500 do 8160 złotych za pierwszy rok nauki.
Praca po studiach
Absolwenci mechaniki i budowy maszyn są gotowi do podjęcia pracy w wielu dziedzinach, których zadaniem jest projektowanie oraz produkcja maszyn. Mogą oni zostać konstruktorami, mechanikami, tworzyć układy mechaniczne i mechatroniczne lub też być specjalistami ds. utrzymania ruchu linii produkcyjnych. Praca ta obejmuje przede wszystkim pracę w przemyśle maszynowym i energetycznym, gdzie mogą oni mieć okazję projektować i konstruować nowoczesne urządzenia mechaniczne oraz optymalizować technologie produkcyjne. Wsparcie mechaników i budowniczych maszyn jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, poczynając od poziomu tworzenia prototypów aż po automatyzację procesów produkcyjnych poprzez implementację rozbudowanych systemów sterujących.