Studia

Matematyka stosowana

matematyka

Studia na kierunku matematyka stosowana to jedna z popularnych ścieżek edukacyjnych, oferująca studentom szeroki wachlarz możliwości – od studiów licencjackich i inżynierskich po magisterskie. Kształcenie w ramach tego programu trwa zazwyczaj od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia). Po zakończeniu studiów otrzymuje się tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Kierunek ten obejmuje szerokie spektrum tematów związanych z matematyką. Dowiedz się więcej na temat kształcenia z naszego artykułu!

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na kierunek matematyka w roku 2023 rozpocznie się 16 maja, a zakończy 27 września.

Opis kierunku

Studenci kierunku matematyka będą mieli okazję poszerzyć swoje horyzonty edukacyjne i zdobyć szerokie spektrum umiejętności. Przedmioty takie jak modelowanie matematyczne, analiza danych czy analityka matematyczna będą szczegółowo omawiane w trakcie studiów. Wiedza ta przygotuje studentów do wyliczania składek ubezpieczeniowych zgodnie z obecnymi przepisami oraz obliczenia kosztów kredytów. Co więcej, studenci dowiedzą się jak korzystać z różnych narzędzi informatycznych w celu wykonywania codziennych prac zawodowych. Dodatkowo, absolwenci będą posiadali umiejętności potrzebne do efektywnego rozwiązywania problemów, a także pracy z danymi, co pozwoli im lepiej poradzić sobie na rynku pracy.

Czytaj też: Automatyka i robotyka.

Specjalności

Studia z matematyki stosowanej obecnie oferują szeroki wachlarz możliwości kształcenia, gdyż studenci mają do wyboru rozmaite specjalności, np. analityka danych, matematyczne metody analizy biznesowej, matematyka finansowa i ubezpieczeniowa, zastosowania matematyki w biotechnologii i ekonomii, matematyka i informatyka czy też finansowanie i ekonomia. 

Wymagania

Proces rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024 na kierunku Matematyka wymaga od kandydatów zdania określonych przedmiotów maturalnych, takich jak fizyka, fizyka i astronomia, informatyka oraz matematyka. Wymagania te mogą się różnić w zależności od uczelni, a także trybu studiów (szczegółowe informacje można znaleźć w dziale poniżej). Poza tymi tradycyjnymi przedmiotami, uczelnie mogą również określać dodatkowe wymagania, którymi mogą być np. osiągnięcia i dokonania naukowe czy inne umiejętności miękkie. W związku z tym każdy potencjalny student powinien starannie zapoznać się z warunkami postawionymi przez daną uczelnię i dobrze się do nich przygotować.

Praca po studiach

Absolwenci kierunku matematyka mogą znaleźć pracę w wielu różnych dziedzinach, takich jak analityka finansowa, agent ubezpieczeniowy czy też analityk ryzyka. Dodatkowo, istnieje możliwość zatrudnienia w sektorze bankowym lub instytucjach finansowych, a także w organizacjach statystycznych. Praca może wiązać się m.in. z tworzeniem i ocenianiem raportów finansowych, sporządzaniem prognoz ekonomicznych oraz ocenianiem ryzyk biznesowych. Sprawdź też, gdzie mogą pracować absolwenci kierunku mechatronika.

O mnie

Teksty

Cześć! Mam na imię Robert i moją największą pasją jest świat informatyki oraz nowych technologii. Nieustannie zgłębiam wiedzę na temat najnowszych rozwiązań sprzętowych i programistycznych, śledzę premiery innowacyjnych produktów. Zajmuję się programowaniem, sztuczną inteligencją oraz cyberbezpieczeństwem, które to dziedziny są dla mnie niezwykle fascynujące i chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami.