Tester oprogramowania to specjalista, który zajmuje się weryfikowaniem, czy stworzony program komputerowy odpowiada potrzebom klienta. Brzmi to na tyle prosto, iż można by pomyśleć, że takim testerem może być dosłownie każdy. Tymczasem okazuje się, że chcąc wykonywać ten zawód, warto najpierw ukończyć odpowiednie studia.
Program nauczania na kierunku tester oprogramowania
Studia do łatwych nie należą i już na starcie można stwierdzić, że grono osób, które mogą go ukończyć, jest stosunkowo wąskie. To dlatego, że trzeba wykazać się wiedzą z obszaru informatyki. Program nauczania na tym kierunku został dostosowany do absolwentów studiów magisterskich, licencjackich i inżynierskich. Sprosta on oczekiwaniom osób, które już pracują lub mają jakiekolwiek doświadczenie jako testerzy oprogramowania, specjaliści ds. testów, inżynierowie testów, inżynierowie jakości, czy specjaliści ds. zapewniania jakości. Program odpowiada potrzebom programistów, analityków oraz specjalistów z branży IT. Kierunkiem zafascynują się też pasjonaci nowych technologii.
Zakres nauki opracowano w taki sposób, aby absolwenci studiów z łatwością przeprowadzali testy różnymi technikami, stosowali narzędzia automatyzujące proces testowania, opracowywali scenariusze testowe, czy przygotowywali zestawy danych testowych. Absolwenci po takich studiach wiedzą, jak raportować wykryte nieprawidłowości i opracować dokumentację procesu testowania. Program jest zatem intensywny, ale po ukończeniu tych studiów absolwenci, już jako testerzy oprogramowania, mają szansę na niezwykle interesującą pracę. Kierunek pozwala też wyróżnić się z tłumu informatyków.
Umiejętności zdobywane podczas studiów
Studenci kierunku tester oprogramowania zdobywają szerokie spektrum umiejętności technicznych i analitycznych. Uczą się projektowania i przeprowadzania testów funkcjonalnych oraz niefunkcjonalnych, a także poznają narzędzia do automatyzacji testowania. Duży nacisk kładziony jest również na rozwój kompetencji miękkich, takich jak umiejętność współpracy w zespołach projektowych, komunikacja z programistami oraz analityczne podejście do rozwiązywania problemów. Dzięki temu absolwenci są kompleksowo przygotowani do pracy w dynamicznym środowisku IT.
Zajęcia praktyczne i przygotowanie do pracy
Ważnym elementem programu studiów są zajęcia praktyczne, które pozwalają studentom na wykorzystanie zdobytej wiedzy w realistycznych scenariuszach projektowych. Studenci pracują na rzeczywistych przykładach, testując aplikacje i systemy, co pomaga im zrozumieć codzienne wyzwania w pracy testera. Dzięki temu absolwenci są dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy i potrafią od pierwszego dnia efektywnie wspierać zespoły IT w procesach zapewniania jakości.
Jak rekrutować na studia tester oprogramowania?
By jednak móc aplikować, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Wśród nich znajdują się: oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia, skan świadectwa dojrzałości, potwierdzenie wpłaty czesnego. Konieczne jest także wypełnienie formularza zgłoszeniowego – kwestionariusza osobowego. Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę: https://vistula.edu.pl/kierunki-studiow/tester-oprogramowania.
Tester oprogramowania to niezwykle ciekawy zawód i niewątpliwie zawód z przyszłością. Wbrew pozorom droga do pracy na stanowisku testera wcale nie jest prosta, a to dlatego, że powinna przede wszystkim uwzględniać doświadczenie lub formalne wykształcenie kandydata. A sam kierunek jest odpowiedni dla osób, które wiążą z nim także swoje zainteresowania.
Perspektywy kariery i możliwości rozwoju po zostaniu testerem oprogramowania
Absolwenci kierunku tester oprogramowania mają szerokie możliwości rozwoju kariery w branży IT. Po ukończeniu studiów mogą objąć stanowiska związane z testowaniem manualnym i automatycznym, a z czasem rozwijać się w kierunku inżynierii jakości, zarządzania zespołem testerskim czy specjalizacji w niszowych obszarach, takich jak testowanie bezpieczeństwa czy testowanie wydajności. Co więcej, dynamiczny rozwój nowych technologii i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. zapewniania jakości sprawiają, że zawód testera pozostaje atrakcyjną i przyszłościową ścieżką kariery.
Materiał Partnera